Prova Mankeni Özellikleri

prova mankeni b1b

Kişiye özel yada firmanız kalıplarına uygun özel ölçü ve bedenlerde terzi prova mankeni olarak “modablack provamanken.com” tarafından üretilebilmektedir.Terzi mankeni ürün gurubumuz Türk ve Uluslararası beden ölçülerine uygundur.

1443599466615
Moda ve prova mankeni çalışmaları.
Prova mankeni modacıların hayal güçlerini oluşturduğu tasarımlarının kumaşı,rengi ve uyumu kuplardaki desen kombinlerinin oluşturduğu en önemli uygulama metodu olarak çalıştıkları prova mankeni modacıların gözdesidir.

1443601518331

Prova mankeni çalışma evreleri.
Prova mankeninde kumaşları drapaj şeklinde döküm ve renk uyumlarını görmek çok pratik ve kolaydır. Stilistler uygulama yapacakları çizimleri modelistlere tarif ederken en kolay metod prova mankeninde yapılan çalışmalardır.Moda akademilerinde her öğrenciye bir prova mankeni verilmektedir.Prova mankeni modacıların yetişmesi için çok önemli bir çalışma tekniğidir.

Drapaj oluşturmada prova mankeni şarttır.

Drape kıyafetlere verilen pililer,büzgüler ve özel katlamalardır.Drape giysilere bolluk katmak büzgü yapmak anlamındadır.Drapaj ise bu işlemin yapılmasına denir.Tasarlamış olduğunuz bir modeli uygulamaya geçirmek kalıp çıkarmak için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden birisidir.Hazır manken üzerinde çalışıldığında daha iyi sonuçlar alınır.Uzun bir işlem olduğu için canlı manken kullanmak biraz sıkıntılı olabileceğinden cansız prova mankenleri tercih edilir.Drapajda önemli olan kullanılan prova mankeninin canlı manken ölçüleri ile aynı olmasıdır.

1443598688563

Drapaj tekniğinde yardımcı malzemeler.

Provamankeni,amerikanbezi,jarsekumaşıveya mulaj kağıdı yada desenli kağıtlarda olabilir.Kalem,makas,toplu iğne,mezura,ekstrafor ve renkli kalemler,şeritler ve riga takımı yapacağınız tasarımlara göre kullanılacak malzemelerdir.Drapaj tekniğinin en çok kullanıldığı ülke İngiltere’dir. III. Henry döneminde drapaj için metrelerce kumaş kullanıldığı için Drape Yüzyılı adını almıştır.Klasik Fransız drapajı olarak bilinen bu teknik zamanla değişime uğrasa bile özelliğini ve kullanılırlığını hiç kaybetmemiştir.Bilgisayarların gelişmiş olması farklı kalıp yöntemlerinin bulunmuş olması bile drapaj yöntemini çok etkilememiştir.Günümüzde bir çok tasarımcı tarafından kullanılmakta ve okulda hala cansız prova manken çalışmaları öğretilmektedir.

1443601518331
Moda tekstil ve prova manken.

Tekstil sektöründe trendleri takip eden tasarımcılar her sezon çalışmalarında ünlü modacıları takip ederek sezonda kullanılan kumaş ve aksesuarlarını çizim olarak modelistlere vermesi tarafından prova mankeni üzerinde milaj çalışmaları yapımında kullanılan prova mankeni modelistlerinde kalıp için kullandıkları en önemli çalışma metotlarından biridir.

http://www.modablackk.com

Prova Manken