Prova Mankeni ve Moda Tarihcesi

prova mankeni 1

Prova Mankeni ve Moda

Moda her zaman kısa ömürlüdür,bu nedenle bazı insanlar onun kaotik oluşuma sahip olduğunu düşünürler.Şüphesiz bir çoğumuz gelecekte neyin moda olacağını düşünerek,kendi zevkimizi ve düşüncelerimizle o çizgiye göre hazırlamayı çok isteriz. Neden kendimizi ona göre ayarlamak isteriz,neden sık sık adını duyarız,neden gazete ve dergilerin onlarca sayfasını kaplar?Nedir moda? Moda bizim tutkumuz mu,zevkimiz mi,görüntümüz,yada yeni kıyafetimizmidir? Sonbaharda düşen yapraklar kadar eski,ilkbaharda açan çiçekler kadar yenimidir moda?

Provamankeni ve Moda Tarihcesi2

Moda ve moda tarihcesi.

Moda toplumun sosyal,politik ve kültürel durumuna yansır.Moda Fransız imparatoriçesi Eugenie’nin 1936 yılında Süveyş kanalının açılışında yanında 250 kıyafetle gitmesine neden olan şeydir.Moda XIX yüzyılda 27 Paris terzisini 100 metrelik kumaştan 11 gün balo kıyafeti dikmeye zorlayan şeydir.Tarih boyunca çeşitli halklar çeşitli giysiler,takılar,boyalar kullanarak farklı tarzlar yaratmışlardı.Bugün modanın ilk ortaya çıkışı uzmanların kafalarını kurcalamaya devam ediyor.Çoğunluğun görüşüne göre moda kökeni ilk insanın ortaya çıkışına dayanıyor.Moda ve prova mankeni insanlık tarihi boyunca toplumların ayrılmaz bir parçası oldu.Özellikle kadınlar daha güzel görünmek,farklı,alımlı ve gösterişli olabilmek için değişik giyim tarzları ve farklı aksesuarlar geliştirdiler.Bugün hepimizin geleneksel kıyafetler olarak adlandırdığımız giyim tarzları da aslında hepimizin içinde var olan o gizli moda kültürünün dışa yansımasıdır.

Provamankeni ve Moda Tarihcesi1
Moda oluşumu ve modacıların doğuşu.

1900lü yıllarda ortaya çıktı.1900 yılında modern yüzyılın terzilerinden Charles Worth’un yanında çalışan Paul Poiret dört yıl sonra Paris’te kendi atölyesini açtı.Yarattığı elbiseler terzilik açısından yeni buluş olarak değerlendiriliyor.Doğu’dan esintilerini elbiselerine yansıtan Poiret,göğüs kupunu yukarı taşıyarak göğüslerin yumuşaklığını açığa vuruyor.Gece elbiseleri Poiret’nin özgür kadınını ortaya koyuyor.1902 yılında Thomas Burbery ilk kez olarak markasını gabardin üzerine yazdırdı.1905 de gazetelerde moda ve ProvaMankeni ekleri yayınlanmaya başladı.
1906 yılında Gucci aksesuar üzerine çalışan şirketini İtalya’nın Floransa kentinde kurdu.Gucci kalın kaban kumaşından ilk ünlü çantasını 1925’te yaptı. 1932’de de John Wayne’den saray soylularına herkesin ayağına birer moka sen loafer giydirdi.Hala kaliteli,lüks ve klasik sevenlerin çanta ve ayakkabıdaki ilk tercihi.

Provamankeni ve Moda Tarihcesi4

Gabriel Coco Chanel prova mankeni

1913 yılında Gabriel Coco Chanel şapka dizayn etmeye başlamasıyla moda dünyasına girdi.Chanel 1914’te Arthur boy Capel’in desteğiyle biri Paris diğeri Deauville’de olmak üzere iki butik açtı.20’lerin başlarına doğru moda evi açarak işine devam etti.Erkek kıyafetlerinde kullanılan bir çok aksesuar ve modeli kadın kıyafetlerine uygulayarak,kravatlı,ekose ceketli,şapkalı özgür kadın imajını yarattı.
1915 yılında Jeanne Lanvin,çiçekli giysilerle büyük ün kazandı.1916 da devam eden I.Dünya Savaşı’nın insanlar üzerindeki etkisi modaya da yansıdı ve modeller askeri tarza yakınlaşmaya başladı.1919 Chanel,Paris Rue Cambon’da mağaza açtı.Ardından da 1921 yılında Chanel,ünlü parfümü No.5’i piyasaya çıkardı.1927 Salvatore Ferragamo Amerika dönüşünde İtalya’da üretime başladı.Her zaman kusursuz ayakkabılar üretmeyi kendine ilke edindi.Üne ilk modern sandallar, patent hakkı 1936’da alınmış mantardan yapılmış sivri topuklar ve platform ayakkabıları ile kavuştu.

Provamankeni ve Moda Tarihcesi3

İtalyan Nina Ricci

1929 Charleston akımı tüm dünyayı sardı.1932 İtalyan Nina Ricci,Paris’te butik açtı,en kısa sürede ürettiği muhteşem kozmetikleriyle ün kazandı.1933 Rene Lacoste,dünyaca meşhur timsahlı tişörtü yarattı.Doğum gününden bu yana Lacoste,spor ama fazla klasik modellerde ısrar etti.Orta yaşlı,üst düzey yöneticilerin yat gezintilerinde,golfte ve özellikle de tenis oynarken vazgeçemedikleri bir marka oldu.1937 Marie Claire ilk adımlarını attı.12 Şubat 1947 de Christian Dior Paris Avenue Montaigne’de ilk kez koleksiyonunu sundu.O günlerden hafızalarda arta kalan,dışarının soğuğu ve podyumdaki mankenlerdi.Korseyle sıkılmış beller,ortaya çıkarılan dekolte, aşağıya doğru genişleyerek inen etekler.Dior her şeyin ortasında küçük bir bürokrata benziyordu,ama o savaştan sonra ortaya çıkan bir şatafatın prensiydi.Gazeteciler haberi verebilmek için telefonlara koşuştular. Yeni kadın,yeni imaj işte o defileden sonra doğdu.

Provamankeni ve Moda Tarihcesi5

Paco Rabanne
60 lı yılların sonu 70 li yılların başlarında modada yeni romantik stil doğdu.Bu romantizm Dior salonlarından gelen bir akımdan farklı idi.Halk giysilerinden gelen bir esinti modaya yün kumaşlar,meksikan pançoları,hint şalları,çingene giysileri kazandırmıştı.1965 Paco Rabanne, metal elbiseler üreterek modada tam bir sansasyon yarattı.70 li yıllarda ünlü Japon modacıları Kenzo takado,Mitsuhiro matsuda,Yohji yamomoto,Issey miyake sayesinde Avrupa giysilerinde doğu rüzgarları esmeye başladı.Bu modacılar bir taraftan orijinal Avrupa giysileri üretirken,diğer taraftan da geleneksel doğu kıyafetlerinin detayları üzerine çalıştılar.Hatta Kezo Takado Avrupa modasına doğu köylü kıyafetlerinden alıntılar bile eklemeyi bile ihmal etmemişti.

Georgio Armani
Bazılarına göre 80 li yılların estetiği Georgio Armani ile gelmiştir. Diğerlerine göre ise Versace 1972 yılında Milano’da çalışmaya başlayarak ve 1978 yılında ilk pret-a-porter koleksiyonunu yaratarak, 80 li yılların havasını tamamen değiştirmişti. Versace çalışmalarının reklamına çok önem verir, reklama büyük bütçe ayırırdı. Dünya çapında ün kazanan Versace ilk defa Super Star sistemini moda ile birleştirmeyi başarmıştı.1984 Donna Karan, Amerika’da popüler oldu. Böylece modern moda, defile için yaratılan moda, ünlü terzilerin yarattığı moda hepsi bu yüzyıl içinde doğdu.
Prova manken’i Nasıl Oluşur?
Prova Manken için canlı manken ölçülerini ve silüetinin aynısının fiberglass malzemesini kullanarak canlı manken ölçü orantısını ve formunu fiberglass malzemesi ile silüeti ortaya çıkararak Prova Manken’i oluşumunu gerçekleştirebiliriz. Prova mankeni oluşumunu Yotube’da çektiğimizi videoda gözlemleye bilirsiniz.Fiberglass malzemesini kulandıktan sonra dış yüzeyine elyaf kaplanır , üzerine jarse kumaş kaplanır , jarse kumaş üzerine dokuma kumaş giydirilerek ayak ve başlık takılarak Prova Manken oluşumu sağlanır.

Prova manken nerede ve nasıl kullanılır?
Tüm modacılar Prova mankeni kullanarak koleksiyonlarını oluşturuyorlar.Kimlerdir bu ünlü modacılar.Charles worth,Paul poiret,Thomas burbery,Gucci,christian Dior, Kenzo takado, Mitsuhiro Matsuda, Yohji Yamomoto, Issey Miyake,Versace,Donna Karan gibi ünlü modacılar Prova mankeni kullanarak tasarımlarını oluştururlar.
Prova mankenleri konusunda birtakım bilgilerin yer aldığı yazımız ile siz değerli izleyicilerimize tüm detayları açıklayacağım.Modacıların ve terzilerin vazgeçilmez malzemesinden biri olan prova mankeni, farklı ölçülerde karşımıza çıkmakta ve mankenler bu ölçülere göre uygulama altına alınmaktadır.Firmalarında ölçülerine göre farklı fiyatlara sahip olan prova mankeni çeşitleri, üretimlerinde kullanılan malzemelere ve sağladığı avantajlara göre kullanıcılara değişik fiyatlar sunmaktadır.
Prova mankeni diğer yandan moda ve beden ölçülerine göre de fiyat farklılıkları ön plana çıkaran Prova mankenleri, özellikle modellerin üretimlerinde kullanılan malzemeler açısından değişik fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Ana malzemesi plastik olan ve cam elyaf ile kaplanarak kumaş giydirilmiş olan bir Provamankeni, sektör içerisinde 400 tl ile 2800tl arasındaki fiyatlarla  satışa sunulmaktadır. Ayrıca bu özelliklere sahip ve göğüs ölçüsü 90 cm, bel ölçüsü 70 cm, basen ölçüsü 96 cm ve boy ölçüsü 170 cm olan bir prova mankeni, 400 tl ile 2800 tl arasındaki fiyatlarla piyasada yer almaktadır.

http://www.modablackk.com

Prova Manken